Znany Berlin w niecodziennej odsłonie

Stolica Niemiec to miasto o bardzo bogatej oraz krwawej historii. Realia drugiej wojny światowej doprowadziły do ogromnych zniszczeń na terenie stolicy, potem przez dziesięciolecia Berlin rozdzielony był murem na dwie strony. Dzisiaj miasto to tętni życiem i jest podziwiane przez licznych turystów. Dobrze poznać mniej popularną odsłonę Berlina, żeby zobaczyć to miejsce z nieco innej perspektywy.

Osoby chcące zobaczyć berlińską wersję artystycznej bohemy, na pewno muszą odwiedzić Kreuzberg, najbardziej awangardową dzielnicę miasta. Z architektonicznego punktu widzenia, obszar ten nie może się szczycić klasycznymi zabytkami, jednak na pewno panorama jest interesująca. Znajdziemy tam zniszczone, wiekowe kamienice obok nowszych, szarych budynków, wszystkie ozdobione kolorowymi muralami. Ten obszar znany jest z wolnego ducha a także tolerancji. Egzystuje tam wiele osób z całego świata, rasizm nie jest dopuszczalny, na zewnątrz widzimy persony o wszelkim kolorze skóry, oni żyją w symbiozie ze sobą. Spotkamy tam mnóstwo artystycznych pubów, księgarni ze starymi tomami, sklepów z płytami. Miejsce to jest także przyjazne weganom, na każdym kroku zauważymy jadłodajnię, w której ofercie trudno szukać mięsa.

Warto również wybrać się na wycieczkę tropem zniszczonego muru berlińskiego. W centrum miasta co prawda są zachowane jego reprezentacyjne części, jednak najlepsze egzemplarze znajdziemy o wiele dalej. Wówczas będziemy musieli udać się do wschodniej dzielnicy Berlina, której klimat jest zupełnie inny niż w części zachodniej. Mnóstwo tam szarych, nostalgicznych budynków, które Polakom z pewnością przypomną nową płytę. Pełno tam również zniszczonych fabryk pokrytych kolorowymi graffiti. Ta obskurna panorama idealnie komponuje się z barwnymi częściami muru, pokrytego licznymi malunkami.

Berlin jest pięknym miastem, w którym zobaczymy mnóstwo konwencjonalnych atrakcji. Lecz w trakcie swojej drugiej tam wizyty, warto obrać nieco inny kierunek. Dzięki obecności na Kreuzbergu czy we wschodniej części miasta, dostrzeżemy Berlin z zupełnie innej strony.