Uczenie się kluczem do zwycięstwa

,,Ucz się, ucz, ponieważ edukacja do potęgi klucz! ” – zapewne nie raz usłyszałeś to od ludzi bardziej doświadczonych. Jedni mówią, że czas edukacji jest niesłychany, a drudzy, że pamiętają go jako najgorszy czas w ich życiu. Jak jest naprawdę? Nie można tego stwierdzić, ponieważ odczuwalnie widać, że zdania są różne.

Każdy po zakończeniu szkoły wyraża indywidualną opinię na ten temat. Można zaobserwować, że osoby, które właśnie się uczą częstokrotnie narzekają, ale z drugiej strony na myśl przychodzą historie mamy, w których tak bardzo wesoło wspomina czasy spędzone w szkolnej ławce. Zdaje się, że nauczyciele wtedy byli całkiem innymi osobami, a ich nastawienie budziło zachwyt. Bywały oczywiście osobliwości.

W dzisiejszych czasach też są, ale zazwyczaj w odwrotną stronę. Słowo „nauka” jest interpretowana przez każdego inaczej. Trzeba na to spojrzeć subiektywnie. Niektórzy lekcją określają całe swoje życie. Uzyskują mądrość, którą mogą umieścić w danej dziedzinie, aczkolwiek nie twierdzą, że jest to za sprawką szkoły. Natomiast są osóbki, dla których nauka kojarzy się jedynie z tonami książek, ocenami wstawianymi do dziennika. Cóż, można by powiedzieć, że w każdym z tych twierdzeń jest troszkę racji.

Nie można zapominać, że ludziom, którzy się uczą, mają wzorowe wyniki jest swobodniej w życiu, bo dostać się na dobre studia nie jest tak bardzo przystępnie. Jeżeli ktoś chce profesjonalizować się w kierunku np. medycyny, nauka jest niezastąpiona, a zdobyta mądrość będzie towarzyszyć przez calutki czas wykonywania swojego zawodu. Żadna omyłka nie jest dozwolona. Osoby, które mają kłopoty z wiedzy, mogą się rozwijać praktycznie. Praca fizyczna dominuje nad umysłową. To jednak nie powinno zniechęcać młodych osób do nauki, jako że z biegiem czasu docenią te godziny spędzone na mozolnym powtarzaniu nudnego materiału na egzamin.

Reasumując: uzyskana wiedza i umiejętności towarzyszą nam nieustannie, a przykładem może być czytanie i pisanie. Edukacja wydaje sporo kluczy, a jedynie do nas należy decyzja czy ich użyjemy.