Narkotyki – jak oddziałują na funkcjonowanie umysłu?

Czasy ulegają zmianie, społeczeństwo się zmienia, moralność się zmienia, wszystko ulega zmianie. Czasami jest to zmiana, za którą można zapłacić swoim życiem. Przechodzą ciarki, ale właśnie tak się dzieje. Słyszy się coraz więcej opowieści o tym, że ktoś zginął, bo robił coś, w czym nie widział niczego złego. Teraz można pomyśleć sobie o narkotykach. Najokrutniejsze ze wszystkich uzależnień. Wyrządza niesamowite spustoszenie w organizmie, umyśle. Osoba, która jest pod działaniem substancji odurzających nie myśli racjonalnie. Z czasem zanika u niej jakakolwiek moralność, gdyż nie jest zdolny dostrzec różnicy pomiędzy dobrem a złem. Przygnębiające jest także to, że po takie używki sięgają coraz młodsze osoby. U większości pewnie zaczyna się podobnie: „Wezmę sobie raz. Od jednego razu nic mi się nie stanie”. To prawda, może wyjść z tego cało, o ile nie ma uczulenia na żaden ze składników narkotyku. To jednakże nie powinno namawiać do próbowania, bo właśnie w ten sposób zaczyna się najcięższa droga nałogu.

Osoba, która regularnie bierze narkotyki widocznie zmienia swój wygląd na zewnątrz, a w takim razie jak ma się jej wnętrze? Można je porównać do postrzępionej szmaty, którą ktoś wyrzucił na ulicę. Przekaźnictwo nerwowe zostaje zaburzone. Zmienia się sposób postrzegania świata, odczuwania, myślenia. Kumulujący się wpływ substancji psychoaktywnych zaburza pracę mózgu. Nieraz są to zmiany stałe. Przekaźnictwo nerwowe jest niezbędne, by prawidłowo reagować na bodźce. Dzięki neuroprzekaźnikom mózg przekazuje informacje z jednego neuronu do drugiego. Narkotyki zakłócają funkcjonowanie danego neuroprzekaźnika. Przy działaniu substancji psychoaktywnych każdy pojedynczy neuron wytwarza w nienaturalny sposób jeden lub więcej neuroprzekaźników, a może to być np. dopamina, serotonina, acetylocholina, a także inne. Dzięki dopaminie nałogowiec czuje radość, przyjemność. Niemal każdy narkotyk zawyża poziom tego neuroprzekaźnika. Serotonina wpływa na samopoczucie, sen, popęd płciowy oraz apetyt. Acetylocholina wpływa na pamięć, nastrój, podniecenie, a na właśnie ten neuroprzekaźnik wpływa nikotyna. Istnieje jeszcze wiele neuroprzekaźników, o których można by pisać do woli.

tabletki na powiększenie penisa

Bardzo trudno jest wyjść z tego nałogu. Leczenie na detoksie jest ciężka. Leczona osoba ma wrażenie, że cierpi każdy element jej ciała, a przez to kaleczy się, by koncentrować uwagę na tylko pojedynczym miejscu. Nigdy nie jest do końca pewne, że osoba, która była na odwyku już nie wróci do nałogu. Trzeba chcieć samemu wyjść z dołka, który z każdą następną działką się pogłębia. Trzeba zacząć działać w odpowiednim momencie. Warto też powiedzieć, że sporo narkotyków ma jako jeden ze składników trutkę na szczury. Mało przekonywujące? W proszkach jest zmielone szkło, które uszkadza żyłki w nosie.

Na ten temat można się rozpisywać bez końca. Warto wiedzieć o negatywnym działaniu tych wszystkich substancji, bo ta wiedza może uchronić społeczeństwo przed popełnieniem ogromnego błędu, który będzie przypominał o sobie w każdej chwili istnienia.